NASCAR Türkçe Rehberi: Ligler ve Bayraklar

Sevgili Murica Sports okurları, Ülkemizde çok popüler olmayan NASCAR’ın Türkçe rehberiyle karşınızdayım. Bu yazıda NASCAR liglerinden ve genel kurallardan bahsedeceğim. NASCAR’da birçok lig bulunuyor fakat bunlardan sadece üç tanesi ulusal lig olarak anılıyor.

-NASCAR Monster Energy Cup Series: Bu sezon yeni sponsor anlaşmasıyla birlikte Sprint firmasının yerini alan Monster Energy firması Cup Series’in ana sponsoru oldu. Cup Series NASCAR’ın en iyi sürücülerinin yarıştığı lig olarak göze çarpıyor. Jimmie Johnson, Kyle Busch, Dale Earnhadrt Jr. gibi isimlerin yer aldığı bu ligdeki araçların beygir gücü 850 hp olarak dikkat çekiyor. Araçlar aynı zamanda 280 km üzeri hıza da ulaşabiliyor.

-NASCAR Xfinity Series: Tıpkı Cup Series’de olduğu gibi bu ligde de sponsor olan firma bu sene değişti ve Xfinity Series oldu. Cup Series’den sonra ikinci lig konumunda bulunan Xfinity Series’de sürücüler burada tecrübe kazandıktan sonra Cup Series’e geçiş yapıyor. Hatta bazı Cup Series sürücüleri bile bu ligde yarışıyor. Kevin Harvick, Kyle Busch ve diğer birçok Cup Series yarışçıları bu sezon Xfinity Series’de de boy gösteriyor. Bunun nedeni ise daha fazla antrenman ve rekabet ortamından kaynaklanıyor. Xfinity Series’deki araçlar ise 750 hp beygire sahip.

-NASCAR Camping World Truck Series: 1995 yılında açılan Truck Series’de 750 hp beygir gücüne sahip ve 280 km’ye kadar çıkabilen pickup truck’ları yarışıyor. Sürücüler tıpkı Xfinity Series’deki gibi burada Cup Series’e yükselmeye çalışıyor. Bu amaca sahip olmayan sürücüler ise yarış pickup larının tadını çıkarıyor.

Yarış içerisindeki bayraklar ne anlama geliyor?

Tüm pisti üstten gören bir kulede görev alan bayrakçı yarış içerisinde birçok bayrak sallar.

-Yeşil Bayrak: Bayrakçı yeşil bayrağı salladığında yarışı başlatır. Aynı zamanda bu bayrak restart içinde kullanılır. Sürücü yeşil bayrağı gördüğü zaman gaza yüklenir.

-Sarı Bayrak: Pistte herhangi bir kaza veya tehlikeli durum söz konusu olduğunda NASCAR yetkilileri “caution” yani uyarı çalar ve bayrakçıda sarı bayrağı çıkarır. Sürücüler sarı bayrağı gördüğü zaman “pace car” yani emniyet arabasının arkasına dizilir ve pist temizlenene kadar dikkatli bir şekilde pace car’ı takip eder.

-Kırmızı Bayrak: Sürücüler kırmızı bayrağı gördüklerinde araçlarını anında durdururlar ve belirli bir bölgede toplanırlar. Kırmızı bayrağın anlamı, yarışın hava koşullarından veya pistteki bozukluklardan tehlikeye girmesi demektir.

-Siyah Bayrak: Sürücü siyah bayrağı gördüğünde derhal pistten çıkmalı ve pit’e doğru yönelmelidir. Bu durumda sürücünün ya aracında bir sıkıntı vardır ya da yanlış bir hareket yapmıştır.

-Beyaz Bayrak: Bu bayrağın anlamı ise yarışın bitmesine bir tur kaldı demektir.

-Damalı Bayrak: Yarışı kazanan sürücünün yarışı bitirdiği an sallanan bayraktır.

Bir sonraki yazıda puan sistemi ve diğer konulara değineceğim. Görüşmek üzere..

3 thoughts on “NASCAR Türkçe Rehberi: Ligler ve Bayraklar

  1. Kemal hocam merhaba. Biraz karışık geldi ama izlemesi zevkli bir spor nascar. Burada playooflar nasıl oluyor?

    1. Merhaba Mert, Puan ve playoff sistemi bu sezon öncesi değişti. Onunla ilgili yazı yakında gelecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir