Geçmişten Bugüne Green Bay Packers

2013 yılında ülke futbolundan soğumamla birlikte tam zamanlı NFL’i takip etmeye başladım. Genelde Türkiye’de NFL takip eden arkadaşlar başladıkları yılda kim popüler veya başarılıysa onları seçiyorlar. Benim Packers ile olan hikayem biraz farklı. 90 jenerasyonu içindeyseniz Life With Louie’yi mutlaka bilirsiniz. LWL cd koleksiyonu olan bir manyak olarak Louie’nin Lambeau Field’da Lombardi ve takımına suculuk yaptığı bölümü tekrar izleyince “PEKIYS” benim takımım dedim. Trabzonlu biri olarak yıllarca “hamsi kafa” tabirine maruz kalıp üstüne bir de Packers taraftarıyla “peynir kafa” diye dalga geçildiğini öğrenince dedim; “Tamaaam”

Yıllardır uykusuz gecelerin vazgeçilmezi Green Bay Packers 9 Eylül 2018’de sezonu Lambeau Field’da (Türkiye saati ile 03:20’de) Chicago Bears’a karşı açıyor ve NFL’deki 100. sezonuna giriyor. Sitenin şifresini unutmuş gibi yazılara baya bir ara vermek zorunda kaldım. Artık geri dönme zamanı geldi. Ecnebi kaynaklardan derleyerek hazırladığım bu yazı sonrasında (yetiştirebilirsem) Packers’ın off-season’ı ve pre-season’ı değerlendiren bir yazı daha planlıyorum. Bu arada en son Packers yazımı 25 Ocak 2017 tarihinde yazmışım. Tam rezillik… (Forgive me Lombardi)

NFL’in en köklü takımlarından olan Packers türkçe rehberi tarzındaki bu yazının Türkiye’deki Packerslı kardeşlerimizin yanı sıra amerikan futbolseverleride keyiflendireceğini düşünüyorum. Başlı başına bir kültürü yaşatan takımın taraftarı olmak gerçekten gurur verici. Yazıyı okuyunca Packers’ın geçmişten bu yana nasıl gelenekçi bir takım olduğunu daha iyi anlayacaksınız.  Son olarak, Türkçe kaynak anlamında yine bir ilki gerçekleştirdiğimiz için mutluyuz. Daha fazla uzatmadan asıl konuya gelelim;

Kısa not: Daha çok takımın tarihine ve başarılarına odaklandığım bu yazıda üstadım Rodgers üzerine çok fazla durmadım. Onun için ayrı bir yazı lazım.

Titletown lakabı: Packers’ın bulunduğu şehir bildiğiniz üzere Green Bay fakat çoğu zaman internette veya tvlerde Titletown jargonunu duyma ihtimaliniz yüksek. Kelime anlamıyla “Kupa şehri” diye tabir edilen Titletown ismi Packers’ın 4’ü Super Bowl olmak üzere 13 şampiyonluğunun olmasından geliyor. (1929-1930-1931, 1936, 1939, 1944, 1961, 1962, 1965-1966-1967, 1996, 2010)

11 Ağustos 1919: Packers’ın Green Bay gazete binasının ikinci katında kurulduğu tarih. Ertesi gün takımın sponsorunun Indian Packing şirketi olduğu ve takımın isminin Packers olacağı açıklandı.

İlk Kaptan Curly: Takımın kurucularından olan Curly Lambeau 14 Ağustos 1919 tarihinde takımın kaptanı seçildi.

NFL’in doğuşu: 1921 yılında American Professional Football Association’a katılan Packers, bir yıl sonra ligin isminin NFL olarak değişmesiyle birlikte ligdeki en küçük şehir takımı oldu (31.000)

Takım sahibi halk: Takımın ilk zamanlarında fedakarlık gösteren yerel halk günümüz itibariyle 360 bin hissedar ile 5 milyon hisseye sahip. Takımın kontrolünü tek bir kişiye karşı korumak için koyulan kural dahilinde bir kişinin 200 binden fazla hisseye sahip olmasının yasak olduğunu belirtelim.

İlk NFL maçı: İki sezon bağımsız bir şekilde oynayan takım NFL’deki ilk maçına 23 Ekim 1921’de Minneapolis Marines karşısında çıktı. Maç 7-6 Packers’ın galibiyetiyle sonuçlandı.

Lambeau Field: İlk ismiyle City Stadium olarak 1957 senesinde açılan Lambeau Field 960 bin dolara mal oldu. Açıldığı zamanlarda 32 bin kapasiteye sahip olan stadyum 1965 yılında Lambeau Field ismini aldı.

1265 Lombardi Ave: 81 bin kişiye ev sahipliği yapan Lambeau Field’ın sokak adresi. 2003 yılında 295 milyon dolara mal olan renovasyon takım tarihinin en maliyetli renovasyonu olarak tarihe geçti.

Bekleme sırası: 2018 yılında kombine için bekleyen sayısı 133 bin kişiydi. Ortalama olarak listede bekleyenlerden her sene 100 kişi kombine sahibi oluyor.

Hagemeister Parkı: 1919-22 döneminde Packers’ın ilk sahası olan bu parka taraftarın yardımıyla çit örüldü. Bu sayede takım bilet satışı yapabildi.

Bellevue Parkı: Hagemeister sonrası Packers’ın yeni evi olan Bellevue tarihte ilk Packers-Bears maçına ev sahipliği yaptı (1923)

City Stadyumu: 1925-56 yılları arasında Packers’a ev sahipliği yapan City stadyumu günümüzde Green Bay East lisesine ev sahipliği yapmakta. Efsane QB Bart Starr’ın ilk maçı aynı zamanda City stadında oynanan son maç oldu.

Ev gibi sıcak Milwaukee: 1933-94 arasında Wisconsin’in çeşitli bölgelerinde iç saha maçı oynayan Packers 4 değişik stadyumda maça çıktı.

Borchert Field: 1933 yılında Packers’ın bir iç saha maçına ev sahipliği yaptı.

State Fair Park: 1934-51 arasında çeşitli maçlara ev sahipliği yapan bu stadyum aynı zamanda Packers’ın 1939 yılındaki NFL şampiyonluk maçına ev sahipliği yaptı.

Marquette Stadı: 1952 yılında Packers’ın maç oynadığı bu stad aynı zamanda Marquette University football takımına 1960 yılına kadar ev sahipliği yaptı.

County Stadı: 1953-94 arasında çeşitli maçlarda Packers’a ev sahipliği yapan County stadı aynı zamanda beyzbol takımı Milwaukee Braves ve Brewers a da ev sahipliği yapıyor.

The Frozen Tundra: 31 Aralık 1967 yılında Green Bay şehrindeki en soğuk maç oynandı. Ice Bowl olarakda bilinen bu maçta sıcaklık -13 dereceydi. Bu tarihten sonra Packers her maçın sıcaklığını kayıt altına aldı. Rapora göre Ice Bowl’dan sonra sıcaklığın eksi altına düştüğü tek maç Giants’a karşı oynanan 2007 NFC konferans finali.

Alttan ısıtma: Çimlerin donmasını engellemek için yer altına kurulan ısıtma sistemi çimleri 55 derecete kadar sıcak tutabiliyor.

Bazen sıcak Tundra: Lambeau Field’da oynanan en sıcak maç 24 Eylül 2017’de Bengals maçıydı. Sıcaklık 89 F’idi.

Emekli formalar: Packers tarihinde şu ana kadar emekli edilen 6 numara var. Bunlardan ilki 3 numarayı giyen Tony Canadeo.

Numara 14: 1951 yılında emekli olan Don Hutson.

Numara 15: 1973 yılında emekli olan efsane QB Bart Starr.

Numara 66: 1983 yılında emekli olan Ray Nitschke.

Numara 92: 2005 yılında emekli olan Reggie White.

Numara 4: 2015 yılında emekli olan efsane QB Brett Favre.

Takım renkleri: Packers’ın klasik renkleri olan sarı yeşil kombini tarih boyunca kullandığı tek renkler değil. 1930 yılına kadar yeşil yerine koyu mavi rengini kullanıldı.

Tarihi tabelalar: Tarihçi Cliff Christl tarafından yapılan bu proje dahilinde 25 tarihi bilgi içeren tabelalar Green Bay şehir merkezinde görülebilir.

Rockwood Lodge: 1950 yılına kadar Packers’ın antrenmanlara ev sahipliği yapan Rockwood yangın sonucunda kül oldu. Bazılarına göre bu olay Packers’ı kurtardı. Bunun nedeni ise sigortayı 32 bin dolara yaptırıp yangın sonucunda tüm kayıplar karşılığında 75 bin dolar ödeme almaları.

Titletown bölgesi: Packers, Lambeau Field ve I-41 arasındaki çoğu arsanın sahibi. Bu bölge içinde lüks otel ve çeşitli eğlence mekanları barındırıyor.

Lee Remmel basın tribünü: Lambeau Field’daki basın tribününe ismini veren Lee Remmel, Press- Gazette de Packers muhabirliği yaptı. Remmel aynı zamanda takımın tarihçisi olarakda bilinir.

Norbert koleji: Packers’ın kamp döneminde kullandığı tesisleri barındıran St. Norbert, oyuncuların birlikte zaman geçirip yemek yediği yer olarak bilinir. Fakat antrenman için kullanılmaz.

Ray Nitschke sahası

 

Ray Nitschke sahası: 2009 yılından bu yana takımın kamp döneminde antrenman yaptığı yer. Isıtma sistemiyle donatılan bu saha meşhur Wisconsin kışına dayanabilecek seviyede.

Bisikletli çocuklar: Packers’ı takip ediyorsanız mutlaka oyuncuların bacakları kadar bisikletleri kullandıklarını görmüşsünüzdür. 1960 yılından bu yana takımın en önemli geleneklerinden biri olan bu uygulamada bazı oyuncular her sene aynı çocuğu seçerken bazıları farklı çocukları sevindiriyor.

Lambeau Leap: Türkçe tabirle Lambeau Sıçramasının çıkış tarihi olan 26 Aralık 1993’de LeRoy Butler fumble sonrası touchdown kaydetti ve kendini kale arkası tribününe attı. Packers bu sevincin heykelini Lambeau Field’ın önüne yaptırdı.

 

Curly Lambeau: Packers’ın kurucularından olan Curly isminden anlayacağınız üzere Lambeau Field’ın isim kaynağı. Lise yıllarını Green Bay’de geçiren Lambeau, takımın ilk formalarını üreten Indian Packing Co.’da kargo elemanı olarak çalıştı.1929 yılına kadar halfback pozisyonunda oynayan Lambeau sonrasında head koç oldu. Packers’dan ayrıldıktan sonra Redskins ve Chicago Cardinals’ı çalıştıran Lambeau 1965 yılında hayatını kaybetti. Ölümünden bir ay sonra ismi Packers’ın stadına verildi.

Vince Lombardi: Takımı çalıştırdığı 7 yılda 5 şampiyonluğa (2’si Super Bowl) götüren efsane koç Lombardi’nin ölümünden sonra Super Bowl ödülünün ismi Vince Lombardi Trophy oldu. Günümüzde Lombardi’nin heykeli Lambeau Field önünde bulunmaktadır.

Jim Taylor: Packers’ın efsane running backlerinden olan Taylor arka arkaya 5 sezon 1000 yard üzerine çıkmayı başaran tek oyuncu. Aynı zamanda takım tarihinde en fazla koşu yardına sahip olan Taylor’ın rekorunu 2009 yılında Ahman Green kırdı.

Bart Starr

 

Bart Starr: 1956 draftının 200.seçimi olan Starr kısa sürede Lombardinin güvenini kazandı. Lombardinin güvenini boşa çıkarmayan Starr takımı 5 şampiyonluğa taşıdı.

Favre (sol), Wolf (sağ)

Ron Wolf: Takım tarihinin en önemli GM’lerinden olan Wolf, Favre ve Holmgren kararlarının baş mimarı olarak bilinir. Favre’ı takas yoluyla alıp takımın başına Holmgren’i getirmesi çoğu kesim tarafından sürprizle karşılanmıştı. Wolf döneminde takım Patriots’ı yenerek Super Bowl’u kazandı.

Brett Favre: Wolf dönemindeki Super Bowl şampiyonluğunun baş mimarı Favre aynı zamanda arka arkaya üç sezon MVP ödülünün de sahibi oldu. (1995-97) Favre aynı zamanda 2016 yılında Hall of Famer seçildi.

 

Sayılarla Green Bay Packers

1806: Packers tarihinde oynanan maç sayısı (normal sezon, playoff, hazırlık maçları)

.567: Packers’ın tüm zamanlar kazanma yüzdesi lig tarihindeki en iyi ikinci yüzde. Birinci ise 57.3 ile Cowboys.

34-22: Packers’ın playoff maçlarındaki win/lose sayısı.

32: Packers’ın playofflara katılma sayısı

5: Packers’ın Super Bowl oynadığı sayı

194: Bears ve Packers arasında oynanan maç sayısı. NFL’de iki takım arasında en çok oynanan maç sayısı.

14 head koç: Tarihte 14 koç değişikliği yapan Packers’ın 14. Head koçu 2006 yılından bu yana Mike McCarthy. Takımın ilk head koçu olan Vince Lombardi 1921-49 arasında görev aldı. Sonrasında sırasıyla; Gene Ronzani (1950-53), Lisle Blackbourn (1954-57), Ray McLean (1958), Lombardi (1959-67), Phil Bengston (1968-70), Dan Devine (1971-74), Bart Starr (1975-83), Forrest Gregg (1984-87), Lindy Infante (1988-91), Mike Holmgren (1992-98), Ray Rhodes (1999) ve Mike Sherman (2000-05).

209: Curly Lambeau’nun head koç olduğu dönemde Packers’ın aldığı galibiyet sayısı takım tarihinde halen en çok alınan galibiyet sayısı.

121: McCarthy’nin aldığı galibiyet sayısı.

4: Takımı şampiyon yapan head koçlar; Lambeau(6 kez), Lombardi(5 kez), Holmgren(1 kez), McCarthy(1 kez)

6: MVP ödülünü alan Packers oyuncuları; Hutson (2), Paul Hornung (1), Jim Taylor (1), Starr (1), Favre (3), Aaron Rodgers (2)

$12,990.94: Packers’ın 1950 yılındaki net karı.

$75,000,000: Packers’ın 2016 yılındaki rekor net karı.

$5: 1923 yılında satılan Packers hisselerinin fiyatı.

$5,545: 1923 satışı sırasında toplanan para.

$25: 1935 yılındaki satışta hisse fiyatı.

484: 1935 yılında satılan hisse payları.

$12,100: 1935 yılındaki satışta toplanan para.

$25: 1950 yılındaki satışta hisse fiyatı.

4,165.5: 1950 yılında satılan hisse payları.

$104,137.50: 1950 yılındaki satşıta toplanan para.

$200: 1997 yılındaki satışta hisse fiyatı.

120,010: 1997 yılında satılan hisse payları.

$24,002,000: 1997 yılındaki satışta toplanan para.

$250: 2011 yılındaki satışta hisse fiyatı.

269,640: 2011 yılındaki satılan hisse payları.

$67,407,750: 2011 yılındaki satışta toplanan para.

1895: Green Bay topraklarının football ile tanıştığı sene. Şehrin en eski liseleri East ve West’in birbirleriyle yaptığı maç

222 Mission St: Vince Lombardi’nin şehirdeki evinin dahil olduğu arsa. Tarihi arsa 2014 yılında 475 bin dolara satıldı.

2017 yılında Murica Sports’u kuran Kemal Kasranoglu sitemizde yöneticilik ve editörlük yapmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.