NASCAR’da Taçsız Kral Dale Earnhardt Jr’ın Ardından

Sevgili Murica Sports okurları, NASCAR’da bir sezonun daha sonuna geleli 3 hafta oldu. Bu sene içinde bulunduğum aşırı yoğunluktan dolayı ne NFL ne de NCAA yazısı yazabildim. Merak etmeyin playoff zamanı yazı gelecek. Neyse konudan çok fazla sapmayalım. NASCAR’da sezon sonu gülen isim Furniture Row Racing’den 78 numara Martin Truex Jr. oldu. Sezonun büyük kısmını takip eden biri olarak kendisinin hak ettiği bir şampiyonluk aldığını söyleyebilirim. Truex her ne kadar Kyle Busch ile kafa kafaya gitse de sezon sonunda ipi göğüslemeyi başardı ve ilk şampiyonluğunu elde etti. Sezonun bitmesiyle birlikte bana ve birçok insana NASCAR’ı sevdiren isim Dale Earnhardt Jr. kariyerini noktalama kararı aldı ve pistlere veda etti. Aslında bu kararı sezon içinde açıklayan Dale Jr. sezonun bitmesiyle birlikte NASCAR’a veda edeceğini söyledi ve kendisini seven milyonlar için tüm pistleri “Appreci88ion” adı altında son bir kez daha turladı.

Earnhardt Jr’ın 2016 yılında geçirdiği ağır concussion o sezonun yarısını kaçırmasına sebep olmuştu. 42 yaşındaki Dale Jr. maalesef hiç şampiyonluğu olmamasına rağmen tam 14 kez en popüler NASCAR yarışçısı seçilen bir isim. Bu da kendisini taçsız kral yapan faktörlerden biri. Bir diğer faktör ise NASCAR tarihinin en iyi yarışçılarından Dale Earnhardt’ın oğlu olması. Bilmeyenler için; Dale Earnhardt, 80 ve 90’lı yılların NASCAR efsanesi ve tam 7 kez şampiyon olan bir isim ve maalesef 2001 yılında Daytona 500’ün son turunda yaptığı kazayla hayatını kaybetti. O sırada Dale Jr.’ında pistte olması da ayrı bir trajedidir. Babasını kaybetmesine rağmen o sezon yarışmaya devam eden Dale Jr. herkesin sempatisini kazanmış ve tam 14 kez en popüler yarışçı seçilmiştir. Gençliğinde Chevy bayisinde yağ değiştiren Dale Jr.’ın bu spora olan tutkusu ve kendine has ağırbaşlı duruşu “JrNation” fan base’ini büyük bir topluluğa dönüştürmüştür. Kendisi büyük ihtimalle gelecek sezon NBC kanalında tıpkı Jeff Gordon gibi yorumculuk yapacak. Aynı zamanda çoğunlukla genç yarışçıların yarıştığı alt lig olan Xfinity Series’de JR Motorsports’un başında olacak.

18 yıllık stock car kariyerine 3 hafta önce son veren Dale Jr.’ın gidişine en çok üzülen biz taraftarlarız. Sonrasında ise NASCAR. 4 kez şampiyon olan efsanelerden Jeff Gordon’ın 2015 yılında, 3 kez şampiyon olan Tony Stewart’ında geçtiğimiz sezon emekli olması NASCAR açısından büyük kayıplardı. Bu listeye şimdi de Dale Earnhardt Jr. eklenmiş oldu. Hali hazırda düşen televizyon ratinglerinin gelecek sezon hangi seviyede olacağı da merak konusu. Önceden Gordon, Earnhardt ve Petty gibi efsaneler bilet almak için başlı başlına bir nedendi. Yıldızların teker teker emekliye ayrılması yönetimi mutlaka tedirgin ediyordur. Öte yandan NASCAR yönetiminin bazı geleneksel küçük yarış pistlerini fikstürden çıkarması ve yeni gelen stage sistemi spora olan ilginin Güney eyaletlerinde düşmesine yol açtı. Sizi bilmiyorum ama ben izlemeye devam edeceğim. NASCAR, Türkiye’de takip edilen bir spor değil maalesef. Ülkede ilk NASCAR yazısını yazan site olmanın verdiği gururla buradan futbol hegemonyasına kendini kaptırmış profesyonel siteleri bir kez daha kınıyorum. Umarım ileride takip edeni çok olur. İş işten geçmeden yeni Earnhardt’ların çıkmasına şahit olun diyerek yazıyı bitiriyorum. Bu spora ilginiz varsa hazırladığımız NASCAR rehberinin ilk kısmını okuyabilirsiniz. Görüşmek üzere..

2017 yılında Murica Sports’u kuran Kemal Kasranoglu sitemizde yöneticilik ve editörlük yapmaktadır.

4 Comments

 1. Hüseyin Berker

  11 Mart 2018 at 02:49

  Ne kadar güzel benden başka ilgilenen yok sanıyordum 😄 bir kez daha mutlu oldum. Umarım dediğin gibi ileride NASCAR takibi daha da artar da az çok muhabbet edecek adam olur ortalıkta.

  • Murat Kemal Kasranoğlu

   13 Mart 2018 at 20:08

   Teşekkürler 🙂

 2. selim

  6 Ağustos 2018 at 02:05

  hocam eline saglik keyifle okudum. nascar yazilarini yabana atma 🙂

  • Murat Kemal Kasranoğlu

   7 Ağustos 2018 at 03:05

   Teşekkürler Selim. Sırf NASCAR’ı değil tüm siteyi yabana attım gibi oldu maalesef. Yakında bir NASCAR yazısı daha geliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.