Türkçe Amerikan Futbolu Rehberi: Genel Kurallar

Sevgili Murica Sports okurları, Bu yazımda yakından takip ettiğim Amerikan futbolunu ve oyunun kurallarını ele alacağım. Türkçe Amerikan Futbolu rehberi niteliğindeki bu yazının ilk bölümünde genel kurallardan ve oyunun işleyişinden bahsedeceğim. Dilerseniz başlayalım. Amerikan futbolunda bir takımın hücum, savunma ve özel olmak üzere üç alt takımı vardır. Her takım sahaya on bir kişi ile çıkar ve oyuncu değişikliği sınırsızdır. Maç öncesi para atışı yapılır ve kazanan taraf ya hücumla oyuna başlar ya da saha seçimi yapar. Bazı stadlarda güneş ve rüzgarın etkisi göz önüne alındığında maça saha seçimi ile başlamak çok da kötü bir karar değildir. Maçlar dört çeyrekten oluşur ve her çeyrek 15 dakikadır. Takımların ilk yarı üç mola hakkı bulunur. İkinci yarı bu molalar yenilenir ve mola hakkı yine üçtür.

Amerikan futbolunun golü diye nitelendirdiğimiz touchdown’ı yapan takımın hanesine altı sayı yazılır. Touchdown için oyuncunun topu düşürmeden rakip takımın sahasındaki en son boyalı bölgeye götürmesi gerekir. Takımların touchdown yaptıktan sonra iki seçenekleri vardır. Bunlardan birincisinde PAT(Point After Touchdown) dediğimiz vuruş yapılır ve başarılı olunursa takımın hanesine bir sayı daha eklenir. İkinci seçenek ise 2 point conversion dediğimiz tek hücumluk oyundur. Takımlar burada koşu oyununu veya pas oyununu tercih edebilirler. Başarılı oldukları takdirde hanelerine iki sayı eklenir.

Touchdown dışında sayı kazanmanın bir diğer yolu da alan golü dediğimiz vuruştur. Hücum takımı her 10 yard’da yenilenen dört hakka sahip olur. Bu dört hakla 10 yard ilerleyemezse ya topu punt yolu ile degajlar ya da alan golü dener. Alan golünde top iki direğin arasından geçerse başarılı sayılır ve takımın hanesine üç sayı yazılır.

-DEFANSİF SAYILAR

X takımının savunma oyuncusu Y takımının oyun kurucusunu veya running back oyuncusunu topla birlikte kendi boyalı bölgesi (end zone) içinde yere sermeyi başarırsa X takımının hanesine iki sayı yazılır ve buna safety denir.

-TOP KAYBETME

Hücum takımı topu iki şekilde kaybedebilir. Bunlardan birincisi topu taşıyan veya pası atan oyuncunun topu düşürmesiyle gerçekleşir. Yere düşen topu hangi takımın oyuncusu “recover” ederse (alırsa) o takım o noktadan hücuma başlar. Topu kaybeden hücum takımı da fumble’ı recover edebilir ve hücuma devam edebilir.
Top kaybetme türlerinin ikincisi olan interception da savunma oyuncusu oyun kurucunun attığı pası yere düşmeden yakalarsa interception’ı başarmış olur. Fumble ve interception da topu kapan savunma oyuncusu yere serilmediği sürece touchdown’a kadar gidebilir.

-SAHA

Amerikan futbolu sahasının uzunluğu 100 yard (91 m), eni ise 53 yard (48 m) dir.

-LİG

Amerikan Futbolu Ligi NFL’de AFC ve NFC isimli iki konferans vardır. Konferans şampiyonları Super Bowl’a çıkar. Konferanslar kendi içerisinde dört ayrı gruba ayrılır ve toplamda 32 takım vardır. Türkçe Amerikan Futbolu Rehberimizin ilk bölümünde genel olarak oyunun temellerini anlattık. Diğer yazılarda oyuncu mevkileri ve diğer önemli konulara değineceğim. Görüşmek üzere..

AFC-Kuzey:
Baltimore Ravens
Cincinnati Bengals
Cleveland Browns
Pittsburgh Steelers

AFC-Güney:
Houston Texans
Indianapolis Colts
Jacksonville Jaguars
Tennessee Titans

AFC-Doğu:
Buffalo Bills
Miami Dolphins
New England Patriots
New York Jets

AFC-Batı:
Denver Broncos
Kansas City Chiefs
Oakland Raiders
San Diego Chargers

NFC-Kuzey:
Chicago Bears
Detroit Lions
Green Bay Packers
Minnesota Vikings

NFC-Güney:
Atlanta Falcons
Carolina Panthers
New Orleans Saints
Tampa Bay Buccaneers

NFC-Doğu:
Dallas Cowboys
New York Giants
Philadelphia Eagles
Washington Redskins

NFC-Batı:
Arizona Cardinals
Los Angeles Rams
San Francisco 49ers
Seattle Seahawks

2017 yılında Murica Sports’u kuran Kemal Kasranoglu sitemizde yöneticilik ve editörlük yapmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.